Najlepszy blog firmowy 2012 – wyniki konkursu

Posted on Updated on

No dobrze. To już 5 lat konkursu – niby dużo, niby mało. Choć jak na blogosferę to raczej wieczność. Dlatego trochę poprzynudzam w tym wpisie – ale to na końcu, bo wyniki są znacznie ciekawsze i znacznie bardziej wyczekiwane.

Najlepsze polskie blogi firmowe 2011 2012 roku:

KATEGORIA “STARTUP”

W tej kategorii z racji jej nowości oraz ograniczonej ilości zgłoszeń (15) podaję kolejność blogów, ale wszystkie 3 blogi mogą się uznawać za „bloga roku”. Dlatego nie przygotowałem dodatkowy odznak z numerem miejsca.

1 miejsce: ursamaior.pl/blog

blog startup_

2 miejsce: agnesm.pl

blog startup_

3 miejsce: blog.znajdzreklame.pl

 blog startup_

KATEGORIA “BLOG MŁODY” (prowadzony od 3 miesięcy do 1 roku)

1 miejsce: przesluga.pl

blog_mlody_1

2 miejsce: blog.cleverpath.pl

blog_mlody_2

3 miejsce: louloublog.pl

blog_mlody_3

KATEGORIA “BLOG DOJRZAŁY” (prowadzony od 1-2 lat)

1 miejsce: blog.awx2.pl

blog_dojrzaly_1

2 miejsce: owsiaknet.pl/channel/blog

blog_dojrzaly_2

3 miejsce: smartdriver.pl

blog_dojrzaly_3

KATEGORIA “BLOG PROFESJONALNY” (prowadzony powyżej 2 lat)

1 miejsce: blogplay.pl

blog_profesjonalny_1

2 miejsce: scrapkipl.blogspot.com

blog_profesjonalny_2

3 miejsce: decobloog.com

blog_profesjonalny_3

BEST IN SHOW (największa ilość punktów bez względu na kategorię)

blogplay.pl

blog_best_in_show

WYRÓŻNIENIA SPECJALNE

blogi.bossa.pl

Największa ilość punktów za relację ilości do jakości komentarzy. Innymi słowy to najbardziej „społecznościowy” blog. Kryterium związane z komentarzami na blogach wypadło en masse najgorzej przy ocenach wszystkich blogów. To zdecydowanie najsłabszy punkt firmowego blogowania. Wiem, że trudno znaleźć receptę na „komentarze na blogu”, ale widać że DM BOŚ ją znalazł. I dlatego warto ich docenić.

blog_specjalne

ethnomuseum.pl/blog

Najlepszy blog instytucji. Bez wątpienia. Blog Państwowego Muzeum Etnograficznego od kilku lat przewija się przez konkurs. W tym roku zajął 9 miejsce w rankingu ogólnym. To też dobry przykład na to, że państwowe może być lepsze niż prywatne. I że chcieć, znaczy móc.

blog_specjalne

RANKINGI SZCZEGÓŁOWE

W tym roku postanowiłem opublikować szersze rankingi niż w latach ubiegłych. Przede wszystkim dlatego, aby jeszcze pełniej realizować misję tego (blogifirmowe.com) bloga. A misja owa to promowanie otwartości w komunikacji firm. W końcu wszyscy jesteśmy ludźmi i gdzieś pracujemy. Co nie oznacza, że „komunikując się” w imieniu firmy mamy być mniej ludzcy i zmieniać się w korpoludki (zapożyczone od jednego z blogerów firmowych). Wiem, że to wizja lekko utopijna, ale warto (jest, było) próbować.

Tradycyjnie już nie podaję ilości punktów zdobytych przez poszczególne blogi (z wyjątkiem top 3). W tym roku jednak jeśli ktoś jest zainteresowany osiągnięciami swojego bloga mogę mailowo (indywidualnie) podać informację czy blog był poniżej/powyżej mediany lub średniej (jak kto woli). Proszę tylko o wyrozumiałość w kwestii szybkości udzielenia informacji zwrotnej – w wolnych chwilach muszę pracować. Myślę natomiast, że poniższe rankingi rzucą nieco światła na miejsce niektórych blogów w szrankach. Ilość blogów w rankingu zlaeży od pojemności kategorii.

TOP 40 BLOGÓW (BEZ WZGLĘDU NA KATEGORIĘ)

top40_polskie_blogi_firmowe_2012

TOP 15 BLOGI PROFESJONALNE

top15_blogi_profesjonalne_2012

TOP 15 BLOGI DOJRZAŁE

top15_blogi_dojrzałe_2012

TOP 10 BLOGI MŁODE

top10_blogi_młode_2012

TOP 5 BLOGI STARTUPÓW

top5_blogi_startupów_2012

TOP 10 BLOGI DUŻYCH FIRM

top_10_duże_firmy_blog_firmowy_2012

TOP 10 BLOGI ŚREDNICH FIRM

top_10_średnie_firmy_blog_firmowy_2012

TOP 15 BLOGI MAŁYCH FIRM

top_15_małe_firmy_blog_firmowy_2012

Słowo na niedzielę

Tak jak wspomniałem na początku wpisu – tutaj zamieszczę trochę podsumowań, refleksji i pytań (otwartych) dla zainteresowanych. Po pierwsze dziękuję studentom, którzy oceniali blogi (w tej i poprzednich edycjach). Po drugie, obserwując od 6 lat pączkowanie blogów firmowych myślę, że firmy, co do zasady dzielą się na takie, które piszą blogi i takie, które tego nigdy robić nie będą. Pracowałem w wielu firmach i dla wielu firm z jednej i drugiej kategorii. Blog firmowy jest dla mnie papierkiem lakmusowym tak zwanej kultury firmowej. Być może wynika to z „przebywania” w towarzystwie blogów firmowych, ale na podstawie bloga jestem w stanie dużo powiedzieć o firmie (czytać pomiędzy wierszami). Myślę, że prowadzenia bloga w firmie uruchamia bardzo wiele procesów związanych z komunikacją, co finalnie, mówiąc górnolotnie, „czyni firmę lepszą”.

Co roku zastanawiam się też, czy nie dać sobie spokoju z prowadzeniem tego bloga i konkursem. Pokusa ta jest co roku silniejsza. Z jednej strony „zjawisko” blogów firmowych przestaje być właśnie zjawiskiem, a staje się rodzajem praktyki  – i dobrze, bo to był jeden z celów tego bloga, a z drugiej moje (prywatne) zainteresowania skupiają się obecnie wokół czegoś, co szeroko ujmuję jako „przyszłość mediów” – co znajduje odzwierciedlenie na moim podstawowym blogu: networkeddigital.com. W ciągu kilku ostatnich lat dużo pisałem i tworzyłem w sieci. Ostatnio nawet podliczyłem, że wszystkie moje blogi miały łącznie ponad milion odsłon – a zajmuję się raczej niszowymi (z ogólnego punktu widzenia) tematami. Jak widać internet to potężne narzędzie w rękach pojedynczego człowieka, który „siedząc na kanapie” (lub jak teraz ja w pociągu – wpis ten przygotowuję wcześniej przed oficjalną publikacją wyników konkursu we wtorek) może dokonać bardzo wiele.

Za pośrednictwem tego bloga poznałem bardzo wielu ciekawych ludzi, co jest najlepszym dowodem na to, że blogi to społeczności. Mam też nadzieję, że nagrody zdobyte w konkursie pomogły wielu ludziom zobaczyć sens w tym co robią. Zresztą nagrodzić można tylko niewielką część blogów – dlatego publikuję rankingi. Reasumując  – daję sobie trochę czasu na przemyślenia nad dalszymi losami tego bloga i całej inicjatywy. Między innymi też dlatego, że nowe rzeczy chodzą mi po głowie – a wszystkiego nie da się robić na raz.

Reklama

15 myśli w temacie “Najlepszy blog firmowy 2012 – wyniki konkursu

  SPF (@SPF_Poland) said:
  16 stycznia 2013 o 11:32

  Witam, czy mogę prosić o oceny (punkty) naszego bloga?

  Polubienie

  […] Więcej wyników na stronie Blogi Firmowe – Blog o blogu […]

  Polubienie

  Adnews w top 10 blogów firmowych! | ADNEWS said:
  16 stycznia 2013 o 12:45

  […] wyniki konkursu, zorganizowanego przez Dominika Kaznowskiego, znajdziecie na tej stronie. My tymczasem dziękujemy Wam, czytelnicy, za odwiedzanie Adnewsa. Statystyki pokazują, że jest […]

  Polubienie

  tusia lech said:
  16 stycznia 2013 o 10:54

  Ogromnie dziękuję za to fantastyczne wyróżnienie – nie śmiałam nawet marzyć, żeby trzeci rok z rzędu „stać na pudle” i to w jak wspaniałym towarzystwie. Niestety mam chorego synka i nie mogłam dotrzeć na uroczystość, czego bardzo żałuję. Trzymam też kciuki, żeby Pan Dominik znalazł za rok czas i siłę na organizowanie kolejnej edycji konkursu – nie dlatego, że liczę po raz kolejny na tak wysoki wynik, ale dlatego, że jest to jedyny namacalny miernik, w którym można „porównać się” z innymi blogami. Dziękuję za to, że miał Pan chęci i energię, żeby organizować konkurs przez ostatnie pięć lat.

  Polubienie

  Kaspi said:
  17 stycznia 2013 o 9:08

  We wstępie wkradł się chyba błąd, ponieważ jest napisane „Najlepsze polskie blogi firmowe 2011 roku:
  KATEGORIA “STARTUP”” a miało ty być rozwiązanie konkursu za 2012 rok 🙂

  Polubienie

  Justyna Kowalska said:
  17 stycznia 2013 o 3:22

  Nasz blog dla psów sportowych i ich szalonych właścicieli http://psiogonek.blogspot.com/ zajął w START UP`ach 4 – bardzo zaszczytne miejsce.

  Bardzo dziękujemy za tak wysoką lokatę, bo szczerze mówiąc nie wierzyłam, że będziemy tak wysoko!
  Za rok musi być podium – taki jest plan na 2013r.!

  Gratulacje dla zwycięzców!

  Polubienie

  […] już od 5 lat organizowany jest przez serwis BlogiFirmowe.com. Do tegorocznej edycji zgłosiła się rekordowa liczba 143 blogów, reprezentujących najwyższy […]

  Polubienie

  AWX2 BLOG said:
  18 stycznia 2013 o 10:01

  I my bardzo dziękujemy, za tak ogromne wyróżnienie. Nasza radość nie ma końca 🙂
  Pozdrawiamy AWX2 BLOG

  Polubienie

  lillahousestudio said:
  7 lutego 2013 o 2:26

  Witam poproszę o info odnośnie oceny naszego bloga:

  Polubienie

  Manager said:
  9 września 2013 o 3:48

  Osobiście najbardziej chyba przypadł mi smartdriver.pl. Chyba ze względu na fakt, że jest postawiony na wordpressie i porusza tematykę motoryzacji 🙂

  Polubienie

  SoloKolos said:
  26 września 2013 o 8:08

  Czy jest planowana kolejna edycja konkursu w bieżącym roku?

  Polubienie

  Najpopularniejsze wpisy 2013 | AWX2_blog said:
  1 stycznia 2014 o 9:37

  […]  2013 rozpoczął się bardzo emocjonujące: 1 miejsce w konkursie FIRMOWY BLOG ROKU 2012 , 16  w BLOGROKU 2012 w kategorii FIRMOWE I PROFESJONALNE, współpraca z firmą miniCRM. Potem […]

  Polubienie

  Webmetro said:
  9 stycznia 2014 o 2:37

  A kiedy 2013?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s