Najlepsze polskie blogi firmowe 2011

Posted on Updated on

No i stało się. Po raz czwarty wybrane zostały najlepsze polskie blogi firmowe roku. W sumie powinienem napisać jakieś podsumowanie, choć i tak wiem, że w pierwszym odruchu przewiniecie ten wpis w dół, aby najpierw dowiedzieć się kto wygrał 😉

Nie odpuszczę sobie jednak. Przede wszystkim dlatego, że konkurs jest jedynie (albo aż) uwieńczeniem niemal rocznych wysiłków setek osób piszących blogi firmowe. Prawda jest taka, że blogi piszą ludzie a nie firmy. Zawsze, w każdej firmie musi znaleźć się osoba bądź osoby, które będą „ciągnąć” temat, walczyć z niedowiarkami, no i na koniec tworzyć wpisy i odpowiadać na komentarze (choć lepiej chyba powiedzieć – dyskutować).

W tym roku sporo się zmieniło w blogosferze korporacyjnej. Po pierwsze przybyło blogów. Katalog blogów firmowych rozrósł się niemal dwukrotnie – do obecnie ponad 600 blogów. Wzrósł również poziom pisania blogów przez firmy. Widać również coraz mniej działań „partyzanckich” i ad hoc. Nowe blogi, jeśli powstają są zwykle tworzone z pomysłem i widać w nich profesjonalne podejście. To cieszy, bo blog firmowy to jedna z trudniejszych form social media. Tutaj liczy się treść, długoterminowe myślenie i stawanie twarzą w twarz z problemami całej firmy. Jak widać skutkuje uświadamianie firmom tego, że decyzja o wejściu do social media to decyzja strategiczna a nie taktyczna.

Wzrost ilości blogów i ich profesjonalizacja sprawia, że rośnie baza dobrych praktyk w tym zakresie. W końcu mamy kogo podpatrywać, wymieniać się doświadczeniami i zwyczajnie kopiować dobre rozwiązania. Co równie ważne nowe blogi wnoszą też powiew świeżości do blogosfery firmowej. Mamy więc tak zwanych new commers i branżowe „dinozaury”, czyli blogi prowadzone więcej niż 3-4 lata.

Konkurs

W tym roku, po weryfikacjach, aktualizacjach i innych perturbacjach w konkursie wzięło udział 110 blogów. Co prawda to mniejsza liczba niż rok wcześniej (edycja 2010 przyciągnęła 132 blogi), ale wpłynęło to istotnie na podniesienie się poziomu konkursu. Konkurs zresztą celowo nie jest promowany. Jego zamysłem jest docieranie do tych firm, które rzeczywiście poruszają się sprawnie w social media, a nie zamykają się wyłącznie w „świecie” swojego własnego bloga.

W tym roku zmienione zostały również kategorie konkursowe. Co do zasady podniesiona została granica czasu prowadzenia bloga. Wprowadzona została również pomocnicza klasyfikacja zorganizowana według wielkości firmy prowadzącej blog. Duże firmy i korporacje mają z zasady większe zasoby i możliwości niż te jednoosobowe. Oczywiście, co między innymi pokazuje konkurs, nie zawsze duże podmioty mają lepsze blogi niż te małe. Mam nadzieję, że ta klasyfikacja, choć pozbawiona nagród – stanie się motywująca dla wszystkich prowadzących blogi.

Blogi, podobnie jak w poprzednim roku, oceniali studenci Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Najważniejszym kryterium branym pod uwagę było przełamywanie stereotypów komunikacji firm (waga 40%), częstotliwość i jakość wpisów (15%), ilość autorów bloga /w relacji do wielkości firmy/ (15%), znaczenie bloga w komunikacji firmy (10%), ilość i jakość komentarzy (10%) oraz look&feel (10%).

Co dalej?

Jak co roku chcę przeprowadzić trzecią już falę badania firm piszących blogi. Spodziewajcie się zatem maila w tej sprawie z linkiem do kwestionariusza. Oczywiście wyniki opublikuję na tym blogu.

Planujemy również seminarium poświęcone konkursowi i blogom firmowym w ramach Social Media Day na Uniwersytecie Wrocławskim. Już teraz zapraszam  firmy chętne do wzięcia udziału w seminarium i podzielenia się swoimi doświadczeniami. To również okazja do spotkania z innymi blogerami. Impreza bezpłatna i jak zwykle społeczna.

No dobrze, starczy tych podsumowań.

Najlepsze polskie blogi firmowe 2011 roku:

KATEGORIA „BLOG MŁODY” (prowadzony od 3 miesięcy do 1 roku)


1 miejsce:
Blog Cropp: blog.cropp.com

2 miejsce – ex aequo:
Blog AXA Direct: smartdriver.pl
Blog Obssesive: kokieteria.pl

3 miejsce:
Blog PayLane: blog.paylane.com

KATEGORIA „BLOG DOJRZAŁY” (prowadzony od 1-2 lat)


1 miejsce:
Blog Rupieciarnia: rupieciarnia.com.pl/blog

2 miejsce:
Blog Kreatywny Zakątek.pl: kreatywny-zakatek-pl.blogspot.com

3 miejsce – ex aequo:
Blog Scrapki.pl: scrapkipl.blogspot.com
Blog Klub Dilmah: klub.dilmah.pl/blog

KATEGORIA „BLOG PROFESJONALNY” (prowadzony powyżej 2 lat)


1 miejsce:
Blog Play: blogplay.pl

2 miejsce:
Blog Domu Maklerskiego BOŚ: blogi.bossa.pl

3 miejsce:
Blog BZ WBK: blog.bzwbk.pl

WYRÓŻNIENIA SPECJALNE


Wyróżnienie:
Blog Eura7: labber.pl

BEST IN SHOW (największa ilość punktów bez względu na kategorię)


Best in Show:
Blog Play: blogplay.pl

[klikająć prawym przyciskiem myszy na grafice możecie ją sobie zapisać i skopiować na swojego bloga]

No dobrze, największą niepewność mamy za sobą. Poniżej krótkie zestawienie punktacji i kategorii. Tradycyjnie podaję tylko czołówkę blogów, bez pełnej klasyfikacji – celem konkursu jest wskazywanie dobrych praktyk a nie wytykanie najsłabszych. Przypominam również, że dane dotyczące wielkości firmy są deklaratywne i choć starałem się to sprawdzać i weryfikować nie zawsze mi się to udało. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii kategorii bloga. Część blogów „dorosła” w czasie konkursu, od chwili zgłoszenia do momentu ocen minęło trochę czasu. Czasami weryfikacja czasu prowadzenia bloga jest utrudniona, bo na blogach nie ma archiwów wpisów ;(

Top 10 blogów w kategoriach:

Top 10 ze względu na wielkość firmy:

Top 30 – klasyfikacja ogólna bez względu na kategorie i wielkość firmy:

Wyróżnienie specjalne dla Eura7 za „ocieranie się” o pudło: w klasyfikacji ogólnej blog Eura7 w top10, wśród średnich firm na 2. miejscu, a w kategorii blogów profesjonalnych na 4. Zwłaszcza to ostatnie mnie przekonało – bo konkurencja była zażarta.

Jak widać w top10 jest tylko 1 blog młody. Coś jednak w tym doświadczeniu z prowadzenia bloga musi być… Mimo wszystko młody blog Cropp uzyskał 3 wynik w konkursie.

To tyle w tym odcinku. Przypominam, że nie udzielam informacji o wynikach punktowych poszczególnych blogów. Wkrótce przygotuję też porównanie ocen jurorów z czterech edycji. Będzie zatem można przekonać się w których obszarach następują zmiany.

26 myśli w temacie “Najlepsze polskie blogi firmowe 2011

  Megafoni (@megafoni) said:
  30 grudnia 2011 o 10:38

  Witajcie!
  Blog Megafoni ( http://blog.megafoni.pl ) w Top 10, wow! Dziękujemy serdecznie i gratulujemy zwycięzcom! Korzystając z okazji życzymy wszystkim wszystkiego najlepszego w nowym roku, budowania wspaniałych społeczności, udanej komunikacji oraz satysfakcji z prowadzenia bloga firmowego.

  Dosiego! 😉

  Polubienie

  […] Musimy Wam się pochwalić naszymi osiągnięciami. Bo choć nie weszliśmy na pudło, to mamy fantastyczne miejsce. Właśnie ogłoszone zostały wyniki konkursu na „Blog firmowy Roku 2011„. […]

  Polubienie

  Ewa Wardęga said:
  30 grudnia 2011 o 11:25

  Dziękujemy bardzo! Top 10 to już coś! Będziemy starać się jeszcze bardziej! 🙂 Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku i wielkie gratulacje dla Zwycięzców!

  Polubienie

  Paweł Dudziak said:
  30 grudnia 2011 o 11:38

  Poranna rozgrzewająca herbata, przegląd ulubionych stron internetowych i nagle taka niespodzianka 😀 W imieniu wszystkich Miłośników Dobrej Herbaty dziękuję za wyróżnienie naszego klubowego bloga http://klub.dilmah.pl/blog/ No i oczywiście gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu!

  Polubienie

  […] co roku, jury ogólnopolskiego konkursu na BLOG FIRMOWY ROKU, wyłoniło najlepiej prowadzone firmowe blogi. Do „boju” stanęło 112 blogów w kilku […]

  Polubienie

  […] O konkursie i wynikach można przeczytać tutaj: Blogi firmowe […]

  Polubienie

  […] o konkursie możecie przeczytać na stronie organizatora. Wyróżnienie to jest szczególnie istotne ze względy na to, że jurorami w konkursie byli […]

  Polubienie

  Bank Zachodni WBK said:
  30 grudnia 2011 o 4:39

  Bardzo dziękujemy za 3. miejsce! Nagrodzonym gratulujemy, a wszystkim firmowym blogerom w 2012 r. życzymy wielu udanych interakcji z czytelnikami.

  Polubienie

  […] o konkursie możecie przeczytać na stronie organizatora. Wyróżnienie to jest szczególnie istotne ze względy na to, że jurorami w konkursie byli […]

  Polubienie

  […] Więcej o wynikach konkursu na blogu Dominika Kaznowskiego. […]

  Polubienie

  Adam Chilid said:
  2 stycznia 2012 o 10:17

  Dziękujemy za wyróżnienie naszego bloga w kategorii TOP 30. Życzymy wszystkim weny przy tworzeniu wartościowych treści i jak najwięcej korzyści z prowadzenia bloga.

  Polubienie

  Blog Chilidu wyróżniony | Chilid Blog said:
  2 stycznia 2012 o 10:38

  […] rozpocząć rok od pozytywnych informacji. W konkursie na Blog Firmowy Roku 2011 nasze dziecko – Chilid Blog został wyróżnione w kategorii TOP 30 blogów bez podziału na […]

  Polubienie

  Ula Lachowicz (@ula_lachowicz) said:
  2 stycznia 2012 o 2:55

  3 miejsce: Blog PayLane: blog.paylane.com w kategorii BLOG MŁODY. Dziękujemy! 🙂

  Polubienie

  […] zaskoczyła nas informacja, że Blog Megafoni został dostrzeżony przez jurorów konkursu na najlepszy polski blog firmowy 2011 roku. Znaleźliśmy się w Top10 polskich blogów firmowych w naszej kategorii wiekowej 😉 Bez Was […]

  Polubienie

  […] zaskoczyła nas informacja, że Blog Megafoni został dostrzeżony przez jurorów konkursu na najlepszy polski blog firmowy 2011 roku. Znaleźliśmy się w Top10 polskich blogów firmowych w naszej kategorii wiekowej 😉 Bez Was […]

  Polubienie

  […] blogu BZ WBK, Play  i wielu innych firm (inne przykłady można znaleźć na blogu o konkursie na blog firmowy roku 2011). To żywy materiał do nauki czy ewangelizacji […]

  Polubienie

  Julia Tomczuk said:
  3 stycznia 2012 o 11:33

  W imieniu swoim i Zakątkowego Zespołu Projektowego serdecznie dziękuję za wyróżnienie. Pozostałym Zwycięzcom gratuluję, a wszystkim życzę udanego roku 2012 – zarówno w blogowym jak i realnym świecie.

  Polubienie

  kokieteriaobsessive said:
  3 stycznia 2012 o 1:02

  Serdecznie dziękujemy za takie wyróżnienie:) Wszystkim blogerom i czytelnikom życzymy wspaniałego Nowego Roku!

  Polubienie

  Nowy rok z nagrodami | Inspire your desire said:
  3 stycznia 2012 o 1:21

  […] Nowy Rok i na starcie otrzymać 2 nagrody! Otóż – Kokieteria.pl została uznana jednym z NAJLEPSZYCH BLOGÓW FIRMOWYCH 2011 roku! A magazyn „Gentelman” przyznał kolekcji Obsessive „Palace of Love” […]

  Polubienie

  Tusia said:
  6 stycznia 2012 o 4:15

  Jesteśmy zaszczyceni przyznaniem nam trzeciego miejsca w naszej kategorii – bardzo dziękujemy. Na co dzień ciężko pracujemy nad tym, by nasz blog był miejscem, które jest lubiane i często odwiedzane przez pasjonatki scrapbookingu. Dlatego to wyróżnienie jest dla nas niezwykle ważne i ogromnie je doceniamy. Robimy w życiu to, co kochamy najbardziej, czyli zajmujemy się scrapbookingiem, ale robić to, a być docenionym, to całkiem inna kwestia.

  Pozdrawiamy wszystkich prowadzących firmowe blogi i gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym. Przed nam kolejny rok pełen frajdy i ciężkiej pracy – będziemy pracować nad tym, by być równie atrakcyjnym blogiem w roku 2012, co w dwóch ostatnich latach.

  Polubienie

  […] (obejmującej 30 pozycji) oraz na 5. miejscu wśród blogów prowadzonych przez duże firmy (link) Dziękujemy za ten wspaniały rok! Zdobyte wyróżnienia są oczywiście miłym świadectwem […]

  Polubienie

  […] w czwartek po południu mam przyjemność wybrać się na rozdanie nagród za bloga firmowego roku (https://blogifirmowe.wordpress.com/2011/12/29/najlepsze-polskie-blogi-firmowe-2011/) i odebranie jednej z nich, toteż w czwartek Rupieciarnia będzie zamknięta. Za to w piątek […]

  Polubienie

  3 miejsce dla blog.paylane.com said:
  4 kwietnia 2012 o 9:50

  […] do przejrzenia pełnej listy nagrodzonych oraz zapoznania się z wyróżnionym blogiem. Podziel […]

  Polubienie

  irena212 said:
  23 listopada 2012 o 7:16

  Tak sobie myślę i stwierdzam, że najlepszy blog to: sexgadzet.blox.pl

  Polubienie

  piotr gorajewski said:
  10 grudnia 2012 o 9:39

  dużo fajnych blogów

  Polubienie

  […] Czekałem, czekałem i się doczekałem. W końcu pojawiły się wyniki ogólnopolskiego konkursu na Firmowy Blog Roku 2011. […]

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s