Komunikacja jest najważniejsza [okiem jurora]

Posted on Updated on

Kiedy zakończyłem ocenę poszczególnych blogów, zgłoszonych w konkursie na blog firmowy roku, nie mogłem ukryć zdziwienia. Zaskoczyła mnie ogromna różnica i rozpiętość jakości pomiędzy konkretnymi blogami tworzonymi przez firmy. Obok niewątpliwych perełek znalazło się bowiem trochę blogów zaniedbanych, niedopracowanych i prowadzonych jakby od niechcenia.

Dziwię się autorom, bo sam wstydziłbym się zgłaszać coś takiego do jakiegokolwiek konkursu. Pomimo to zdecydowana większość blogów prezentowała bardzo dobry poziom a wiele z nich wylądowało w zakładkach w mojej przeglądarce i mam zamiar wracać do nich często. Łatwo można było zauważyć, że bolączką wielu blogów (szczególnie młodych) jest mała ilość publikowanych komentarzy.

Przyczyny tego stanu rzeczy są wielorakie (mocno zawężone tematycznie zagadnienia w wpisach, zbyt mała promocja). Jednak główną przyczyną jest moim zdaniem zbyt mała zachęta w tekście samego bloga do podjęcia dyskusji w danej kwestii i wypowiedzenia swojego zdania. Mam bowiem wrażenie, iż wiele firm traktuje blog jaką wirtualną tablicę informacyjną, na której można zamieszczać istotne informacje i…na tym koniec.

Tymczasem wydaje mi się, że dobrze prowadzony blog firmowy, może stać się pewnego rodzaju multifunkcyjną platformą, która nie tylko poinformuje klientów o ważnych wydarzeniach, ale także pozwoli im podjąć dialog z przedstawicielami danej instytucji lub firmy a także wyrazić swoje zdanie w wielu istotnych kwestiach. Taki mechanizm umożliwi z kolei samym firmom podejmowanie działań lepiej dopasowanych do oczekiwań klienta. Zyskują na tym obie strony. Klient ma zapewnioną lepszą jakość usług dopasowaną do jego indywidualnych potrzeb, zaś firma zysk i pewność, iż zadowolony klient powie także innym, że został dobrze potraktowany, a to przecież darmowa reklama.

[Niniejszy wpis jest częścią projektu „Blog jako narzędzie PR”. Wywiady i recenzje blogów mają służyć wymianie wiedzy i dyskusji na temat zastosowania blogów przez profesjonalistów PR w Polsce.]

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s