Blogi firmowe, powoli się rusza

Posted on

Ostatnio dostaję sporo zapytań dot. prowadzenia blogów firmowych. Zdarzają się nawet warsztaty. Widać, że firmy trochę się ruszyły. I choć większość z nich rozpoczyna pisanie od bloga wewnętrznego, to zwykle myślą również o blogach dostępnych dla wszystkich.

Najczęściej zadawane przy tej okazji pytanie to: „Jak prowadzić bloga” (jak/o czym pisać). Niezmienne powtarzam, że nie warto zbytnio nastawiać się przed rozpoczęciem pisania. Należy po prostu zacząć. Oczywiście najlepiej mieć wcześniej rozeznanie na temat tego czym jest blogosfera, ale zwykle jest ono wynikiem właśnie pisania własnego bloga. Pisząc nie tylko wrzucamy wpisy, ale czytamy komentarze, wchodzimy na inne blogi, klikamy w linki podrzucone przez czytelników w komentarzach. Innymi słowy – nie ma lepszego sposobu aby się nauczyć, niż rozpocząć naukę.

Kolejnym popularny pytaniem jest: „Jaką korzyść będziemy mieli z prowadzenia bloga?”. Cóż. A jaką korzyść ma firma z prowadzenia witryny korporacyjnej? Wydaje mi się, żę blog – podobnie jak strona – jest narzędziem z którego chce korzystać określona grupa konsumentów. Skoro w Polsce na blogi wchodzi co miesiąc około 40 proc. internautów (dane z głowy za Megapanel’em), z czego pewnie 1/4 to aktywni użytkownicy (komentujący) na blogach, to może warto choćby dla tej niewielkiej grupy zrobić blog? Po prostu blogi są narzędziami dedykowanymi do określonych celów. To tak jakby zapyta: „Jaką korzyść będziemy mieli z telefonu?”.

Pojawiają się nowe narzędzie i trzeba z nimi eksperymetować.

5 myśli w temacie “Blogi firmowe, powoli się rusza

  Mediafun said:
  8 grudnia 2008 o 4:21

  chyba też częstą obawą (szczególnie wśród większych firm) jest fakt, że jak sie zacznie prowadzić bloga, pozwoli się ludziom komentować, to zaczną wychodzić „brudy” albo inne mnie wygodne sprawy… a to, byli pracownicy zaczną sypać itp. W mniejszej firmie trochę łatwiej to ogarnąć, w dużej, jak to mówił Tym w Misiu „strach jest”. Trochę o transparentności w firmowym blogowaniu mówił Kuba Filipowski na TUBIE w Starym Browarze
  http://blip.tv/file/1500772

  Polubienie

  Dorota said:
  10 grudnia 2008 o 12:49

  nasze firmowe doświadczenie blogowe nie jest może zbyt okazałe… (nieco ponad rok), ale wystarczy, by odpowiedzieć na pytanie o korzyść z prowadzenia bloga: otóż jest to też platforma wymiany doświadczeń i odczuć, które pojawiają się w kontekście działań firmy, tego, co robimy aktualnie. Przykład? na podstawie ostatniego szkolenia z negocjacji pojawiło się pytanie o pozornie jasną kwestię… zaufania. Zapraszam na http://www.creativemedia.blog.onet.pl

  Polubienie

  Eversun said:
  10 grudnia 2008 o 7:05

  Wg mnie blog jest bardzo dobrym sposobem na nawiązanie kontaktu z potencjalnym klientem, umiejętnie prowadzony przybliża czytelnikowi filozofię firmy, jej produkt i niejednokrotnie jest idealnym uzupełnieniem strony firmowej. Inna sprawa, że prowadzenie takiego bloga szybko może wciągnąć i okazać się pouczające dla samego autora 🙂 Pozdrawiam. (www.mojsalon.pl)

  Polubienie

  Justyna Muszyńska said:
  11 grudnia 2008 o 6:29

  Na pytanie “Jaką korzyść będziemy mieli z prowadzenia bloga?” mogę odpowiedzieć na podstawie doświadczeń, jakie zdobyłam redagując blog korporacyjny dla spółki giełdowej.
  Blogi pozwalają prowadzić bezpośredni i uczciwy dialog z klientami, zdobyć pozycję eksperta w danej branży, wyróżnić się na tle konkurencji, która prowadzi jedynie tradycyjne strony WWW. Na blogu można prowadzić badania dotyczące nowych produktów, czy trendów w branży. Więcej korzyści z prowadzenia bloga firmowego opisałam na: http://kompasartstudio.wordpress.com/2008/06/21/blog-biznesowy-po-co-warto-blogowac/

  Polubienie

  Łukasz Wołek - EURA7 said:
  13 grudnia 2008 o 12:22

  Oj rusza się, rusza. Oto przykład niedawno uruchomionego przez nas bloga: http://blog.debowetarasy.pl/ Znacie tego artystę?

  Pomimo zaledwie jednego wpisu miesięcznie ilość komentarzy jest ogromna 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s