WordPress Dominator, czyli gdzie pisane są blogi firmowe w Polsce

Posted on Updated on

Czyli tak zwany efekt uboczny konkursu na najlepszy polski blog firmowy roku. Podczas gdy jury pracowicie ocenia blogi postanowiłem przytoczyć kilka spostrzeżeń dotyczących tego kto, gdzie, w jaki sposób i dlaczego pisze blogi o pracy w naszym kraju.

Choć próba nie jest wielka, bo na liście zakwalifikowanych blogów jest nieco ponad 40, to i tak moim zdaniem to pierwsza tak przekrojowa analiza blogowania korporacyjnego w Polsce. Co więcej, można mieć pewność że te 40 blogów (w katalogu łącznie jest ponad 70) to rzeczywiście aktywne witryny.

Kluczowe wnioski:

 • najchętniej za blogowanie firmowe biorą się przedstawiciele branży marketingu, reklamy i public relations – te blogi stanowią niemal połowę biorących udział w konkursie (47%)
 • blogowanie jest również popularne wśród sklepów, zarówno tych internetowych jak i posiadających tradycyjne placówki połączone ze sprzedażą online (20%)
 • co ciekawe blogują także firmy doradcze i oferujące usługi dla biznesu, np. szkolenia (12%), co ciekawe relatywnie mało blogów dotyczy branży telekomunikacyjnej i IT (12%)

 • ciekawie przedstawia się techniczna strona prowadzenia blogów, najchętniej wybiaraną platformą przez blogerów firmowych jest wordpress (aż 54%)
 • na kolejnych miejscach znajduje się własne, lub zakupione rozwiązanie technologiczne dedykowane do prowadzenia bloga, a nie będące powszechnie dostępna platformą (22%)
 • polskie platformy takie jak blox czy blog.onet.pl stanowią niewielki ułamek platform na jakich prowadzone są blogi (łącznie zaledwie 6%)

 • 42% blogów firmowych jest prowadzona dłużej niż rok, a kolejne 29% od 6 miesięcy do jednego roku
 • na blogach pojawiają wykorzystywane są wszelkie nowe rozwiązania internetowe: wideo, grafiki, RSS, newslettery, komentarze czy blogroll, co niejednokrotnie wyprzedza zastosowania tych narzędzi na stronach korporacyjnych
 • blogi prowadzą firmy różnej wielkości, od banków (mBank) po jednoosobowe firmy
 • blogi firmowe nie są domeną jednego rodzaju firm, choć widać przechylenie w stronę podmiotów zajmujących się marketingiem, mimo wszystko wśród blogujących podmiotów można znaleźć sklepy zoologiczne, szkoły języka angielskiego, firmy budowlane, banki, firmy odzieżowe, informatyczne, czy consultingowe.

6 myśli w temacie “WordPress Dominator, czyli gdzie pisane są blogi firmowe w Polsce

  Maciej Makuszewski said:
  12 października 2008 o 4:11

  Z tymi PRowcami to jest dziwna sprawa. Bo ci pracujący w agencjach i w zdecydowanej większości korporacji (mBank i Play wyglądają na białe kruki – aczkolwiek to są blogi głównie o tematach produktowych) nie piszą blogów. Nie mówię nawet o blogach firmowych, bo wiadomo że do prowadzenia czegoś takiego trzeba mieć zgodę wszystkich świętych. Mówię o blogach eksperckich. Nie ma w Polsce bloga eksperckiego o PR.

  Stąd moje ogromne zdziwienie, że mimo wszystko dosyć sporo blogów firmowych jest prowadzonych przez PRowców. A może mi się tylko wydaje, że sporo, bo są w jednym worku z marketerami:) Można by jeszcze odnieść wrażenie, że branża PR ma pojęcie o blogach… 🙂

  Polubienie

  Mediafun said:
  12 października 2008 o 5:33

  w temacie „blog ekspercki o PR” rzuciłbym adresem http://annamiotk.pl/

  Polubienie

  domino00 said:
  13 października 2008 o 6:33

  ta kategoria to szeroko rozumiana działalność związana z marketingiem, reklamą i PR (co jest jednak dość wąską specjalizacją z punktu widzenia całej gospodarki), ale nie da się ukryć,że przedstawiciele naszej branży mają smykałkę do tego typu projektów

  Polubienie

  Maciej Makuszewski said:
  13 października 2008 o 8:48

  @Mediafun

  Dzięki. właśnie wpada do blogrolla:)

  Polubienie

  czytelnik said:
  31 października 2008 o 3:29

  Polecam uwadze ciekawy blog firmy produkujące pasze pod adresem: http://fullwipasz.blogspot.com/

  Polubienie

  Polska blogosfera w liczbach | tsiss@PUT said:
  4 grudnia 2011 o 2:29

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s